تبلیغات
:..نوشته های جالب و تفریحات اینترنتی..: - زندگین نامه اشخاص بزرگ (ابن سینا)
 
:..نوشته های جالب و تفریحات اینترنتی..:
:..پارسی را پاس بداریم ..: بنی آدم اعضای پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
storysh درباره وبلاگ


با درود فراوان.
شما گرامیان در این وب می توانید 1-شعر. 2-داستان. 3-چیستان. 4-جوک. 5-ضرب المثل. 6-عکس.
7-درباره مشاهیر جهان و ایران. 8-درباره ی نکات زبان پارسی بخوانید ودیدن نمائید و در اینترنت لذّت خود را با ما همراه شوید.اگر هم دلتان خواست دیدگاه خود را به ما بگویید و اشکال هایمان را به ما یادآوری کنید تا ما آنرا برای شما درست کنیم ...
باسپاس از یاری و کمک شما گرامیان هم وطن
بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند

مدیر وبلاگ : شایان فروتن
نظرسنجی
به دیدگاه شما چه نوشته ای از وبلاگ ما بهترین نوشته ی آن است؟


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


دریافت كد ساعت

اطلاعات کامپیوتر شمازندگی نامه دانشمندان بزرگ

ابن سینا

شیخ الرئیس حجة الحق ابو علی حسین بن عبدالله بن حسین بن علی بن سینا مشهور به ابن سینا که در سال 370 هجری در افشانه نزدیک بخارا متولد شد و در آنجا به کسب علم پرداخت او تحصیلات مقدماتی از جمله ادبیات ، قرآن ، فقه و حساب را نزد پدر آموخت و برای فراگرفتن منطق و هندسه و نجوم نزد ابو عبدالله ناتلی رفت.

او از همان اوان کودکی بسیار خارق العاده بود و دانش زمان خود را به سرعت فرا گرفت. او در سن شانزده سالگی به طبابت پرداخت. ویپس از درمان کردن نوح بن منصور سامانی به دربار او راه یافت به دنبال شهرت روز افزون او که آوازه این شهرت به گوش سلطان محمود نیز رسیده بود محمود او را دعوت کرد تا به غزنین برود اما ابن سینا به دلیل خشونت و تعصب دینی سلطان محمود دعوت او را رد کرد و از خوارزم فرار کرد. مدتی را در ترکستان و خراسان به سر برد و سپس وارد گرگان شد و در آنجا مشغول به طبابت گشت. سپس به ری رفت و در آنجا مجدالدوله دیلمی را که به بیماری مالیخولیا مبتلا شده بود او را درمان کرد. او در همدان مقام وزارت شمس الدوله را به دست آورد و از حمایت علاءالدوله کاکویه برخوردار گشت. سرانجام در همدان در سال 428 هجری قمری در گذشت. از جمله معروف ترین آثار او می توان به دانشنامه علائی که به زبان فارسی است و همچنین مهمترین اثر فلسفی او به نام شفاء که شامل چهار بخش ( منطق ، طبیعیات ، ریاضیات و ما بعد الطبیعۀ ) است را نام برد این اثر و کتاب به نام قانون که دایرۀ المعارف طبی می باشد هر دو به زبان عربی است.

Copyright by storysh.miahnblog.com

نوع مطلب : زندگی نامه ها، 
برچسب ها :

       نظرات
پنجشنبه 1 مهر 1389
آرین فقیهی